Ekonomi

TCMB, kur çevrimine geçici önlem getiriyor

Liraizasyon Stratejisi Kapsamında Menkul Kıymetlerin Kurulmasına İlişkin Tebliğ’e eklenen geçici madde ile 2023 yılının geri kalanı için gerçek kişi döviz tevdiat/katılma fonlarından Türk lirası tevdiat/katılma hesaplarına ilave dönüştürme hedefi uygulanacaktır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Menkul Kıymetlerin Kuruluşuna İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Liraizasyon Stratejisi Kapsamında Menkul Kıymetlerin Kurulmasına İlişkin Tebliğ’e eklenen geçici madde ile 2023 yılının geri kalanı için gerçek kişi döviz tevdiat/katılma fonlarından Türk lirası tevdiat/katılma hesaplarına ek dönüştürme amacı uygulanacaktır.

28 Temmuz 2023 hesaplama tarihinden itibaren yüzde 30’un altında kalan bankalar için ek çevrim oranı paydasındaki mevduat, 26 Mayıs 2023 hesaplama tarihinden 28 Temmuz 2023 tarihine kadar yüzde 10’un altında ilave çevrim olması durumunda eksik tutara eşittir. Temmuz 2023 (dahil) hesaplama tarihi. Söz konusu amaç gerçekleşinceye kadar /katılım fonu tutarının yüzde 10’u oranında ek teminat bloke olarak tesis edilecektir.

haberbuyukcekmece.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu